Έδρα - Αγ. Δέκα Ηρακλείου Κρήτης

film1

Σχόλια-Φωτο

Εμφατική νίκη

Elpides01Το ματς ξεκίνησε με μια ανθοδέσμη που προσέφερε ο αρχηγός των Ελπίδων στον τερματοφύλακα της ομάδας μας Ραφαήλ Ανδρικάκη για την προσφορά του τα προηγούμενα χρόνια στην ομάδα του Ηρακλείου αλλά και με την γρήγορη αναγκαστική αλλαγή του βασικού τερματοφύλακα των Ελπίδων Λεβέντη.

Elpides03Οι Ελπίδες ήταν πάντως αυτές που είχαν την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία στο ματς στο 17’, όταν το σουτ του Νικολάου απέκρουσε εξαιρετικά ο Ανδρικάκης.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα μας απάντησε με γκολ. Σε μια βαθιά σέντρα από αριστερά, αμυντικοί και τερματοφύλακας των Ελπίδων μπερδεύτηκαν και ο επερχόμενος Μπατούνας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πλασέ, έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ.

Elpides04Το γκολ αυτό έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες της ομάδας μας που έψαχναν να καθαρίσουν μια ώρα αρχύτερα το ματς.  Έτσι στο 20 και στο 21 Νικηταράς και Μηναδάκης έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για γκολ. Πρώτα ο Νικηταράς, το σουτ του οποίου απέκρουσαν λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος οι αμυντικοί των Ελπίδων και στη συνέχεια ο Μηναδάκης ο οποίος από υπερβολική σιγουριά πλάσαρε αδύναμα από το ένα μέτρο και σε κενό σχεδόν τέρμα, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να διώχνουν και πάλι τη μπάλα λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Elpides05Από εκεί και μετά ο ρυθμός του ματς, εξαιτίας και του δυνατού αέρα που φύσαγε στο γήπεδο, έπεσε αισθητά. Όμως στο 45 ο Νικηταράς από πλάγια αριστερά πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Ελπίδων, η μπάλα βρήκε και σ’ έναν αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα του Μαρκογιαννάκη, κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το ημίχρονο για την ομάδα μας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και στο πρώτο, η πρώτη μεγάλη φάση ανοίκει στους φιλοξενούμενους οι οποία στο 55’ υποχρέωσαν τον Ανδρικάκη σε μια δύσκολη απόκρουση στη δεξιά του γωνιά.
Οκτώ λεπτά αργότερα οι Ελπίδες έμεινα με δέκα παίκτες όταν ο Ανδρικάκης αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπατούνα.

Elpides06Στο 75’ ο προωθημένος Ξαγοραράκης έσπασε έξυπνα το τεχνητό οφσάιντ, πέρασε και τον Μαρκογιαννάκη ο οποίος τον ανέτρεψε (είδε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη) με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι.
Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νικηταρά κάνοντας το 3-0 για την ομάδα μας.

Elpides08Στο 83’ σε μια εξαιρετική επίθεση από δεξιά ο Αντουράκης έβγαλε «μαγική ασίστ» στον νεοαποκτηθέντα Παπαγγελή ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Μαρκογιαννάκη, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ για την ομάδα μας.

Elpides09Ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έγραψε το τελικό 5-0 για την ομάδα μας.

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της ομάδας μας κ. Γιώργος Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του σωματείου μας «Παρ όλο το δυνατό αέρα, κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Οι παίκτες μου ανταποκρίθηκαν πλήρως στις συνθήκες του παιχνιδιού και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια τους και τη νίκη. Δεν μένουμε στο σημερινό αποτέλεσμα. Συνεχίσουμε την προσπάθεια μας μ’ ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φαιστό, στο οποίο θα πάμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό, για να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε.»
Elpides10Εξάλλου ο νεοαποκτηθείς και σκόρερ των δύο τερμάτων Γιώργος Παπαγγελής δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μας «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και πήραμε μια δίκαιη νίκη. Και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε φάσεις και τελικά πετύχαμε πέντε γκολ. Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στη Γόρτυνα και που στο ντεμπούτο μου με τη φανέλα της νέας μου ομάδας, βοήθησα κι εγώ να πάρουμε μια σημαντική νίκη. Κοιτάμε τη συνέχεια, προκειμένου να πετύχουμε τους στόχους της ομάδας.»

Elpides11Γόρτυς: Ανδρικάκης (85’ Παπαδομανωλάκης), Ξαγοραράκης, Αντουράκης, Μπαλωμένος, Μάλο, Φανουράκης, Κοκολάκης, Κεφάκης, Μπατούνας (67’ Παπαγγελής), Μηναδάκης (77’ Μαθιουδάκης), Νικηταράς (81’ Κοζυράκης).
Ελπίδες: Λεβέντης (12’ Μαρκογιαννάκης), Αναγνωστόπουλος, Μιχελινάκης, Ανδρικάκης, Νικολάου Π., Τζωμπανάκης, Καλαφάτης (67’ Καλιβιώτης), Χριστοδουλάκης, Νουχάι, Νικολάου Χ., Νικολάε