film1

Σχόλια-Φωτο

Σημαντικό διπλό

Keraunos02

Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή καλύτερα στο ματς και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 12’, αν η κεφαλιά του Κεφάκη δεν έβρισκε το δοκάρι του Γκογκόση.
Ότι δεν έγινε όμως στο 12’ έγινε 7 λεπτά αργότερα, όταν ο Νικηταράς κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την εστία του Κεραυνού. Μ’ ένα εξαιρετικό χτύπημα ο ίδιος παίκτης, άφησε άγαλμα το Γκογκόση, βάζοντας την ομάδα μας μπροστά στο σκορ.

Keraunos06

(το γκολ φάουλ του Νικηταρά)

Απ’ εκεί και μετά το παιχνίδι παίχτηκε στο χώρο του κέντρου, με την ομάδα μας να ελέγχει το ματς, και τον Κεραυνό να προσπαθεί, χωρίς πάντως να καταφέρνει κάτι αξιοσημείωτο. Έτσι το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας μπροστά στο σκορ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την τεράστια ευκαιρία του Φανουράκη, ο οποίος έσπασε από αριστερά το τεχνικό οφσάιντ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Κεραυνού, αλλά αντί να σουτάρει, θέλησε να περάσει και τον Γκογκόση, ο οποίος έπεσε σωτήρια στα πόδια του και του στέρησε σίγουρο γκολ.

Keraunos03Στο 63’ ο Κεραυνός που ανέβασε σιγά-σιγά την απόδοση του είδε το σουτ του Ντραγκότι να καταλήγει δοκάρι και άουτ.
Λίγα λεπτά αργότερα έγινε η φάση που ίσως έκρινε το ματς, όταν σε οργανωμένη επίθεση από αριστερά του Κεραυνού ο Ξαγοραράκης την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή, έκανε εκπληκτικό τάκλιν στο Γιαννούλο, αποσοβώντας σχεδόν σίγουρο γκολ για την ομάδα μας.

Keraunos04Στο 68’ ο Γκογκόσης πρόλαβε το Νικηταρά αυτήν την φορά, σε ακόμα μια καλή στιγμή για την ομάδα μας.
Ενώ στο 83’ ξανά ο Νικηταράς, έφυγε μόνος από πλάγια αριστερά, όμως ούτε η σέντρα σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα δίχτυα του Κεραυνού, ούτε ο Παπαγγελής που ερχόταν από την άλλη μεριά μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στο άδειο τέρμα.

Keraunos05Ένα λεπτό όμως αργότερα, ο Δημήτρης με ωραία προσπάθεια, έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου και με εξαιρετικό σουτ εκτέλεσε τον Γκογόση γράφοντας το 0-2 για την ομάδα μας.
Κι ενώ φαινόταν ότι το ματς θα τέλειωνε εκεί ο Κενδριστάκης στο 90’, μ’ ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ από τριάντα μέτρα, έβαλε φωτιά στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Παρά ταύτα, η ομάδα μας μπόρεσε και διαχειρίστηκε ψύχραιμα τα 8!!! λεπτά των καθυστερήσεων που κράτησε χωρίς λόγο ο κ. Σπινάκης και έφυγε με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Keraunos07Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Σπινάκης εκτός από τα 8!!! λεπτά αδικαιολόγητων καθυστερήσεων που κράτησε, έδειξε ούτε λίγο ούτε πολύ πάνω από 15 κίτρινες κάρτες, 3 εξ αυτών σε παίκτες των δύο πάγκων!!!, εκνευρίζοντας με τα σφυρίγματα του παίκτες και φιλάθλους. Ενώ απέβαλε στις καθυστερήσεις τον κ. Ποντίκαλη γιατί τον ρώτησε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων «πόσο θα παίζουμε ακόμα».

Keraunos08Αμέσως μετά το ματς ο προπονητής της ομάδας μας κ. Γιώργος Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μας «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, παρ’ όλο τη διακοπή του πρωταθλήματος και παρά το ότι (και είναι το παράπονο μου προς τους παίκτες μου), ότι σ’ αυτή τη διακοπή, η συμμετοχή τους στις προπονήσεις δεν ήταν μεγάλη και πάνω σ’ αυτό πρέπει να καταλάβουν ότι αν δουλέψουμε περισσότερο όλοι μαζί θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Παρά ταύτα δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες για να βάλουμε κι άλλα γκολ και να καθαρίσουμε νωρίτερα το ματς. Δεν έγινε αυτό, ο Κεραυνός πέτυχε ένα γκολ στο 90, μας άγχωσε, αλλά νομίζω ότι στο τέλος κερδίσαμε δίκαια. Τέλος καλό λοιπόν, όλα καλά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη, κοιτάμε τη συνέχεια.»

Keraunos10Εξάλλου ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος Ανδρέας Δημήτρης, στις δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μας, στάθηκε καταρχάς στο σωτήριο τάκλιν του Ξαγοραράκη, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Φέραμε το ματς στα μέτρα μας, έτσι όπως μας είχε προετοιμάσει ο προπονητής μας. Ήταν μια ομαδική προσπάθεια το σημερινό αποτέλεσμα και πριν τη φάση του δικού μου γκολ, είχε προηγηθεί ένα υπέροχο τάκλιν του Αλέξανδρου (Ξαγοραράκη), που νομίζω ότι έκρινε το ματς, μια που αν γινόταν εκεί το 1-1, τα πράγματα θα ήταν δύσκολα. Εκτός από το δικό μου γκολ, είχαμε ευκαιρίες να πετύχουμε κι άλλα τέρματα και να καθαρίσουμε το ματς νωρίτερα. Ο Κεραυνός πέτυχε ένα γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά παρά ταύτα πήραμε μια δίκαιη νίκη σε μια δύσκολη έδρα, που λίγες ομάδες έχουν περάσει νικηφόρα και συνεχίζουμε.»

Keraunos09Κεραυνός Ηρακλείου: Γκογκόσης, Νάτος Τ. (75’ Αναστασίου), Ανδρικάκης (80’ Νάτος Σ.), Κουκάκης, Χανιωτάκης, Γιαλυτάκης, Κενδριστάκης, Παπουτσιδάκης (60’ Ντραγκόντι Ε.), Γιαννόπουλος, Βοριάς, Ντραγκόντι Ρ.
Γόρτυς: Ανδρικάκης, Κωστάκης, Μπαλωμένος, Ξαγοραράκης, Μπέης, Φανουράκης (83’ Κοζυρακης), Κοκολάκης, Κεφάκης (64’ Δημήτρης), Νικηταράς, Μπατούνας (70’ Παπαγγελής), Μικέλ (82’ Μαθιουδάκης)