film1

Σχόλια-Φωτο

Καθάρισε από ημίχρονο

Xersonisos01

Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ. Σε μια προσπάθεια από αριστερά ο Μπατούνας κέρδισε την μπάλα, έβγαλε ωραία στον προωθημένο Κωστάκη, αυτός σέντραρε ιδανικά κι ο επερχόμενος Κεφάκης πλάσαρε εξαιρετικά τον Τζωρμπατζάκη κάνοντας το 1-0 για την ομάδα μας.
Έξι λεπτά αργότερα, καλοχτυπημένο φάουλ του Μηναδάκη, ο Κεφάκης με κεφαλιά αυτή τη φορά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας μας και τα δικά του.

Xersonisos02(η φάση του 2ου γκολ από τον Κεφάκη)

Η ομάδα μας παρά τα δύο γρήγορα γκολ, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 30’ τριπλασίασε τα τέρματά της. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο προωθημένος Αντουράκης με ασύλληπτο βολ πλανε μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Χερσονήσου, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τζωρμπατζάκη.

Xersonisos08

(η φάση του 3ου γκολ από τον Αντουράκη)

Από εκεί και μετά ο ρυθμός του ματς έπεσε και οι δύο ομάδες πήγαν με το 3-0 στ’ αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε ξανά δυνατά στο ματς, με τους παίκτες του Γ. Ποντίκαλη να βγάζουν ωραίους συνδυασμούς πάνω στο χορτάρι.

Xersonisos04Στο 62’ η ομάδα μας έχασε μοναδική τριπλή μάλιστα ευκαιρία. Στην αρχή με τον Αντουράκη, το δυνατό σουτ του οποίου έδιωξε με δυσκολία ο Τζωρμπατζάκης σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ την κεφαλιά του Κεφάκη έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Χερσονήσου (υπάρχει υποψία ότι η μπάλα είχε περάσει η γραμμή), ενώ στην εξέλιξη της φάσης η σέντρα-σουτ του Μπατούνα, πέρασε ελάχιστα από το κεφάλι του Ξαγοραράκη άουτ.

Xersonisos05Σ όλο αυτό το διάστημα η Χερσόνησος έκανε ένα αξιόλογο σουτ στο 63’ με τον Ευδαίμων, το οποίο έφυγε ελάχιστα άουτ.
Αυτές ήταν και οι τελευταίες αξιόλογες φάσεις του ματς, με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κρασαγάκη να βρίσκει την ομάδα μας νικήτρια και αήττητη για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι.
Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της ομάδας κ. Γ. Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μας: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και επιθετικά και αμυντικά, καταφέραμε και πετύχαμε τρία γκολ στο ημίχρονο και είχαμε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουμε το σκορ. Και στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να πιέζουμε, είμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο και πήραμε μια δίκαιη νίκη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την νίκη και την εμφάνιση, κοιτάμε τη συνέχεια. Να πω τέλος ότι κι εγώ και οι ποδοσφαιριστές μου αφιερώνουμε την σημερινή μας νίκη στον Τόλη Κοκολάκη, που χθες είχε τα γενέθλιά του».

Xersonisos06
Εξάλλου ο σκόρερ των δύο τερμάτων Κώστας Κεφάκης δήλωσε μετά το τέλος του ματς «Ευτυχίσαμε να προηγηθούμε με δύο γρήγορα γκολ στο ματς κι αυτό μας έδωσε πολύ καλή ψυχολογία η οποία φάνηκε στη συνέχεια. Η ομάδα έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, ανεβαίνουμε σε κάθε αγωνιστική, θα συνεχίσουμε στο ίδιο τέμπο μια και η ομάδα μπορεί ακόμα καλύτερα. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου»

Xersonisos07
Ο έτερος σκόρερ Στέλιος Αντουράκης δήλωσε στο site της ομάδας μας «Είμασταν καλύτεροι στο ματς σήμερα, είχαμε καθολική υπεροχή από την αρχή του αγώνα και ευτυχήσαμε να προηγηθούμε νωρίς. Στο ματς του πρώτου γύρου δεν είμασταν τυχεροί, αλλά σήμερα αυτό το 3-0 νομίζω ότι ήταν πέρα για πέρα δίκαιο».

Xersonisos09
Τέλος ένας εκ των βασικών στυλοβατών της φετινής αμυντικής γραμμής της ομάδας μας Θέμης Μπαλωμένος, στην επισήμανση μας ότι η ομάδα μας στα οκτώ τελευταία ματς έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ, δήλωσε: «η ομάδα έχει ανέβει κι αυτό φαίνεται και στ’ αποτελέσματα μας. Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, «καθαρίσαμε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο κι αυτό μας ευχαριστεί. Η συνέχεια θα είναι ανάλογη».

Xersonisos03Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Κωστάκης (85’ Μάλο), Μπαλωμένος, Ξαγοραράκης, Κοκολάκης, Μηναδάκης (60’ Δημήτρης), Φανουράκης (63’ Μπέης), Νικηταράς, Κεφάκης, Μπατούνας (77’ Παπαγγελής)
Χερσόνησος: Τζωρμπατζάκης, Συντυχάκης, Καργιωτάκης, Ξημεράκης, Λαμπότι, Χατζηνικολάκης, Μανωλεδάκης, Μαχαίρας, Ευδαίμων, Καλομοίρης, Σκούρτι.