film1

Σχόλια-Φωτο

Σπουδαία νίκη-ανάσα

Panom 01

Οι παίκτες του Γ. Ποντίκαλη μπήκαν από το πρώτο λεπτό αποφασισμένοι στο γήπεδο και με το καλημέρα ο Νικηταράς στο 2’ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας.
Τέσσερα λεπτά αργότερα το εξαιρετικό σουτ του Μπατούνα δεξιά έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κανετάκη, ενώ ούτε ο αμαρκάριστος Νικηταράς πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Panom 03Στο 9’ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του ΠΑΝΟΜ, η ομάδα το Μαλλίων λίγο έλειψε ν’ ανοίξει το σκορ, όμως ο Ανδρικάκης πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση και κράτησε το μηδέν για την ομάδα μας.

Panom 04Στο 12’ η ομάδα μας έχασε τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή ευκαιρία του ματς, μια που ο Μηναδάκης έσπασε το οφσάιντ των φιλοξενουμένων, βγήκε μόνος απέναντι στον Κανετάκη, αλλά αντί να τον πλασάρει προτίμησε να τον «σκοτώσει» με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.
Ένα λεπτό όμως αργότερα ήρθε το γκολ για την ομάδα μας, με τον Νικηταρά να πλασάρει εύστοχα τον Κανετάκη κάνοντας το 1-0.

Panom 05Το γκολ έδωσε ακόμα περισσότερη ώθηση στους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι προέρχονταν από παράταση και πέναλτι μεσοβδόμαδα με την Επισκοπή για το κύπελλο ερασιτεχνών, συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν και δεύτερο γκολ.

Panom 07

Έτσι στο 24’ ο Μπατούνας είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας ενώ στο 29’ ο Νικηταράς έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει, αφού μόνος από αριστερά σούταρε δυνατά με τον Κανετάκη να αγγίζει ελάχιστα τη μπάλα, να της αλλάζει πορεία και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.
Δέκα λεπτά όμως αργότερα ο Μπατούνας με εξαιρετική κούρσα και μονοκόματο σούτ από αριστερά έγραψε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-0 για την ομάδα μας .

Panom 06Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμα μεγάλη απόκρουση του Ανδρικάκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η εξαιρετική προσπάθεια των επιθετικών της ομάδας κατέληξε στον Κεφάκη που με δυνατό σουτ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας, γέρνοντας την πλάστιγγα  για τα καλά προς το μέρος της.

Panom 08

Panom 09

Panom 10Από εκεί και μετά ο ρυθμός της ομάδας μας έπεσε. Ο Μπατούνας είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 60 και στο 73’ ο Ανδρικάκης νίκησε στο τετ-α-τετ τον Συσκάκη κρατώντας το μηδέν για την εστία του.
Τελευταία ευκαιρία του ματς ήταν στο 78’ όταν ο Νικηταράς έχασε για λίγο το κοντρόλ κι ενώ έμπαινε μόνος από αριστερά στην περιοχή του ΠΑΝΟΜ.

Panom 11Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε παίχτες και τεχνική ηγεσία της ομάδας μας να πανηγυρίζουν τη μεγάλη αυτή νίκη που δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα στην ομάδα μας, εν όψη της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.
Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της ομάδας κ. Γ. Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη σελίδα της ομάδας μας: «Κάναμε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό μπαίνοντας από την αρχή δυνατά στο ματς. Κατορθώσαμε να προηγηθούμε γρήγορα, χάσαμε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και για άλλα γκολ και πήγαμε και με ένα δεύτερο γκολ στο ημίχρονο. Ξεκινήσαμε ιδανικά με γκολ και το δεύτερο ημίχρονο και ελέγξαμε το ματς μέχρι τέλος. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια, την αποφασιστικότητα, την εμφάνιση και τη νίκη που πέτυχαν. Τώρα κοιτάμε τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Εύχομαι στην ομάδα των Μαλλίων καλή συνέχεια και να κατακτήσουν το κύπελλο ερασιτεχνών που είναι και ο μεγάλος τους στόχος.»

Panom 12Εξάλλου ο σκόρερ του δεύτερου γκολ της ομάδας μας Β. Μπατούνας δήλωσε «Ήταν ένα σημαντικό ματς για μας, δείξαμε από την αρχή ότι το θέλαμε πολύ και πιστεύω ήμασταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και δίκαια κερδίσαμε»
Εξάλλου ο Α. Δημήτρης δήλωσε «Αφιερωμένη η νίκη στον κόουτς που μας παλεύει όλο αυτό τον καιρό και στη διοίκηση γιατί μετά το ατυχές αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής, αποδείξαμε ότι η ομάδα θα ναι και του χρόνου στην Α1 γιατί και το θέλουμε και το αξίζουμε με την πορεία που έχουμε κάνει στο δεύτερο γύρο».

Panom 12Ενώ κεντρικός αμυντικός της ομάδας μας Φ. Χουδετσανάκης δήλωσε με τη σειρά του: «Κάθε ματς για μας από εδώ και στο εξής είναι τελικός. Κερδίσαμε δίκαια σήμερα και συνεχίζουμε. Δεν ξεχωρίζουμε κανένα παιχνίδι και θα δίνουμε σε κάθε αγώνα το 100% των δυνατοτήτων μας για το καλό της ομάδας».

Panom 13Τέλος ο φύλακας άγγελος των γκολπόστ της ομάδας μας Ρ. Ανδρικάκης δήλωσε: «Παίζαμε σήμερα με την πλάτη στον τοίχο ένα πολύ δύσκολο ματς, απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο που έχει φτάσει μια ανάσα από την κατάκτηση του κυπέλλου ερασιτεχνών. Εμείς ήμασταν αποφασισμένοι σήμερα και δείξαμε από την αρχή ότι θέλαμε οπωσδήποτε το ματς και νομίζω ότι κερδίσαμε απόλυτα δίκαια».

Panom 14
Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Μάλο, Χουδετσιανάκης, Ξαγοραράκης, Φανουράκης(70´Μικέ), Μηναδάκης(67´Κωστάκης), Κεφάκης, Νικηταράς(89´Ντόκο), Δημήτρης(82´Κοζυράκης), Μπατουνάς
ΠΑΝΟΜ: Κανετάκης, Μανιαδάκης, Σωμαράκης(42´Δαριβιανάκης), Κολλιακουδάκης, Αραβιάκης, Τζιράκης(76´ΦαΪτάκης), Μυλωνάς, Μαυρίδης, Λαδιανός(71´Κολάι), Νικολάι(57´Μπελιβανάκης), Συσκάκης.