Σχόλια-Φωτο

Και μαθηματικά στην Α1 και του χρόνου

AEK06

Η Α.Ε.Κ. μπήκε καλύτερα στο γήπεδο εκμεταλλευόμενη και το δυνατό αέρα που στο πρώτο μέρος ήταν με το μέρος της, χωρίς πάντως να κάνει τη μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Ανδρικάκη.
Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα μας  ισορρόπησε το ματς και στο 25 σε φάση διαρκείας ο Δημήτρης έγινε αποδέκτη της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

AEK07Τρία λεπτά αργότερα η Α.Ε.Κ. λίγο έλλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Ανδρικάκης απόκρουσε εξ επαφής την κεφαλιά του Καραφωτιά κρατώντας το 1-0 για την ομάδα μας.
Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου σε σέντρα του Κεφάκη η μπάλα βρήκε σε απλωμένο χέρι αμυντικού με τον κ. Μαυραντωνάκη να δείχνει χωρίς περιστροφές το σημείο του πέναλτι.

AEK08Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νικηταράς διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας μας.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση των δύο ομάδων για το πρώτο ημίχρονο.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Α.Ε.Κ., όπως και στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 53 είχε πολύ καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ.
Στο 58’ η ομάδα μας απάντησε στην ευκαιρία της ΑΕΚ με δοκάρι. Ποιο σε εκτέλεση φάουλ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απόκρουσε εξ επαφής την κεφαλιά του Ξαγοραράκη με την μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του.

AEK09Ένα λεπτό αργότερα σε ωραία σέντρα από αριστερά ο Νικηταράς έκανε πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Στο 74’ ο Ανδρικάκης έκανε ωραία απόκρουση σε σουτ από αριστερά και στο 80’ ο Νικηταράς εκμεταλέυτηκε την ασταθή απόκρουση του Αϊβάζη και με κεφαλιά έγγραψε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

AEK02Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της ομάδας κ. Γ. Ποντίκαλης έκανε δηλώσεις τόσο για το ματς όσο και για την πορεία της ομάδας μας από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία. Ποιο συγκεκριμένα ο κ Ποντίκαλης δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας μας: «Για το σημερινό ματς, έχω να πω ότι το θέλαμε πιο πολύ από την αντίπαλη ομάδα και κατορθώσαμε να πετύχουμε το στόχο μας και να σωθούμε και μαθηματικά. Τώρα για την πορεία της ομάδας από τότε που την ανέλαβα και μετά, θέλω να τονίσω την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά σ’ όλα αυτά τα ματς. Πιστεύω όμως ότι η θέση της ομάδας είναι πιο ψηλά. Με καλύτερη οργάνωση, περισσότερη και μεθοδικότερη δουλειά σ’ όλα τα επίπεδα, τα περιθώρια βελτίωσης είναι μεγάλα.» κι έκλεισε λέγοντας χαρακτηριστικά «Καλό καλοκαίρι και εις το επανιδείν».

AEK03Να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του ματς η ομάδα μας τίμησε τους νυν ποδοσφαιριστές της Α.Ε.Κ. Ποντίκαλη, Καουκάκη και Τζιώτη για την προσφορά τους τα προηγούμενα χρόνια στην ομάδα μας.

AEK04Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Ξαγοραράκης, Μπαλωμένος, Μηναδάκης (90’ Ντόκο), Κεφάκης, Φανουράκης (70 Παπαγγελής), Κοκολάκης, Δημήτρης, Νικηταράς (81’ Φουντουλάκης), Μπατούνας (90’ Μάλο Γιονίντ)
Α.Ε.Κ.: Αιβάζης, Ανδρεάκης, Ντέλια, Ευαγγελόπουλος, Τσίχλας, Καουκάκης, Καραφωτιάς Α. Κάβαλος (80’ Γριβάκης), Καραφωτιάς Δ (85’ Ποντίκαλης)., Ζηρδέλης (76’ Τάγγινης), Μαραγκάκης (61’ Αγκολι).