Α.Σ. ΓΟΡΤΥΣ

Έδρα - Αγ. Δέκα Ηρακλείου Κρήτης

Βαθμοί

vathmoi

Η ομάδα μας συγκέντρωσε συνολικά 52 βαθμούς (43 στο γήπεδο + 9 άνευ αγώνα). Απ αυτούς οι 30 (27στο γήπεδο + 3 άνευ αγώνα) συγκεντρώθηκαν εντός έδρας και οι υπόλοιποι 22 (16 στο γήπεδο + 6 άνευ αγώνα) εκτός έδρας.

Νίκες- Ισοπαλίες-Ήττες

NikesIsopaliesHttesΟι παραπάνω βαθμοί μεταφράζονται σε 15 νίκες (12 στο γήπεδο + 3 άνευ αγώνα), 7 ισοπαλίες και 16 ήττες. Εντός έδρας, η ομάδα μας έκανε 9 νίκες (8 στο γήπεδο + 1 άνευ αγώνα), 3 ισοπαλίες και 7 ήττες και εκτός έδρας είχε 6 νίκες (4 στο γήπεδο + 2 άνευ αγώνα), 4 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Γκολ

gkol

Σ' αυτές τις 38 αγωνιστικές η ομάδα μας σημείωσε 57 γκολ (48 στο γήπεδο + 9 άνευ αγώνα) και δέχτηκε 60. Εντός έδρας σημείωσε  36 γκολ (33 στο γήπεδο + 3 άνευ αγώνα) και δέχτηκε 31, ενώ εκτός έδρας σημείωσε 21 γκολ (15 στο γήπεδο + 6 άνευ αγώνα) και δέχτηκε 29.

Διακύμανση γκολ ανά 15λεπτο

gkol15 bΕξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα δύο επόμενα γραφήματα που δείχνουν την διακύμανση των γκολ που σημείωσε και δέχτηκε η ομάδα μας ανά 15λεπτο.
Αν παρατηρήσει κανείς το πρώτο γράφημα θα διαπιστώσει ότι τα 29 από τα 60 γκολ που δέχτηκε η ομάδα μας, δηλαδή περίπου το 50%!!! των γκολ, τα δέχτηκε στο διάστημα 46'-75'. Στο πρώτο δηλαδή μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου.
Αντίθετα στα γκολ που σημείωσε η ομάδα δεν υπάρχει αυτό που λέμε "καλό διάστημα", μια που υπάρχει σχεδόν μια ισοκατανομή των γκολ κατά τη διάρκεια των αγώνων. 10 γκολ στο διάστημα 75-90, και από 9 γκολ στα διαστήματα 0-15, 30-45 και 46-70.

gkol15 aΤο δεύτερο γράφημα δείχνει το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο. Συγκρίνει δηλαδή ανά 15λεπτο πόσα γκολ σημείωσε και πόσα δέχτηκε η ομάδα μας.

Σκόρερ

slorersΤο παραπάνω γράφημα δείχνει τους σκόρερ της ομάδας μας. Αξίζει να σημειώσουμε εδώ ότι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Μανώλης Καουκάκης με 7 γκολ, ήρθε στην ομάδα από τα μέσα της σεζόν και μετά (Ιανουάριο), ενώ ο δεύτερος σκόρερ Μύρος Ποντίκαλης με 6 γκολσημείωσε τα γκολ του στο πρώτο μισό της περιόδου, μια που αποχώρησε από την ομάδα τον Ιανουάριο. Αντίστροφες πορείες δηλαδή. Αλλά και ο τρίτος σκόρερ της ομάδας  μας Άγγελος Μπέης (3ος μαζί με τον Ανδρέα Δημήτρη), ήρθε κι αυτός στα μέσα της περιόδου (Ιανουάριος).
Αξιοσημείωτη είναι η περίπτωση του Κώστα Μιαούλη ο οποίος έχει σκοράρει μια φορά υπέρ της ομάδας μας (εντός έδρας με το Ζαρό), αλλά και μία φορά κατά. Αφού στον αγώνα του πρώτου γύρου Γόρτυς-Αστέρας Μυρτιάς (πριν αποχωρήσει ο Αστέρας), σκόραρε το ένα από τα δύο γκολ του Αστέρα εις βάρος της ομάδας μας.

Λεπτά συμμετοχής παικτών

leptapaiktwn

Ούτε λίγο ούτε πολύ, τη φανέλα της ομάδας μας την εφετινή σεζόν, φόρεσαν 32 ποδοσφαιριστές. "Πρωταθλητής" στα λεπτά συμμετοχής στους εφετινούς αγώνες της ομάδας μας, αναδείχθηκε ο αρχηγός της Αλέξανδρος Ξαγοραράκης με 2856 λεπτά, ενώ την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν ο τερματοφύλακας μας Δημήτρης Χαραλαμπάκης με 2728' , ο μέσος Τόλης Κοκολάκης με 2305'  , και οι αμυντικοί Νίκος Σταυρακάκης με 2219' και Παναγιώτης Κορδονούρης με 2166'.

Προπονητές

proponites2

Στο πάγκο της ομάδας μας κάθισαν φέτος τρείς προπονητές.
Ο κ. Στέλιος Ανωγειανάκης στις πρώτες 9 αγωνιστικές. Σ' αυτά τα παιχνίδια ο κ. Ανωγειανάκης είχε 5 νίκες (4 εντός έδρας - 1 εκτός έδρας) , 1 ισοπαλία (εκτός έδρας) και 3 ήττες (όλες εκτός έδρας). Σύνολο βαθμών 16.
Ο κ. Μανώλης Συντιχάκης για τις επόμενες 13 αγωνιστικές. Σ' αυτές τις αγωνιστικές ο κ. Συντιχάκης είχε 1 νίκη (εντός έδρας) , 4 ισοπαλίες (2 εντός έδρας - 2 εκτός έδρας) και 6 ήττες (3 εντός έδρας - 3 εκτός έδρας). Σύνολο βαθμών 7. Ενώ επί θητείας του η ομάδα μας κέρδισε άλλου 6 βαθμούς άνευ αγώνα (με Ρούβα και Αστέρα Μυρτιάς).
Τέλος ο κ. Παναγιώτης Κορδονούρης κάθισε στο πάγκο της ομάδας μας για τις υπόλοιπες 16 αγωνιστικές. Σ' αυτές είχε 6 νίκες (3 εντός έδρας - 3 εκτός έδρας), 2 ισοπαλίες (1 εντός έδρας - 1 εκτός έδρας) και 7 ήττες (4 εντός έδρας - 3 εκτός έδρας). Σύνολο βαθμών 20 . Ενώ επί θητείας του η ομάδα μας κέρδισε άλλου 3 βαθμούς άνευ αγώνα (με Ρούβα).

proponites1

Το δεύτερο γράφημα παρουσιάζει τους προπονητές συγκρινόμενους μεταξύ τους, σε νίκες, ισοπαλίες και ήττες, εντός έδρας, εκτός έδρας και στο σύνολο.

Η κατάρα των πέναλτι

penaltiΑφήσαμε τελευταίο το γράφημα των χαμένων πέναλτι. Η ομάδα μας "πήρε" στο εφετινό πρωτάθλημα 7 πέναλτι. Απ' αυτά γκολ έγιναν μόνο τα 2 και χάθηκαν τα 5!!!. Τα πέντε δε αυτά χαμένα πέναλτι, αντιστοιχούν σε 7 ολόκληρους βαθμούς, ήτοι τρεις επιπλέον θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα.

Αυτά ήταν τα κυριότερα στατιστικά, που απεικονίζουν γραφικά την πορεία της ομάδας μας το φετινό πρωτάθλημα.

Σημείωση: Τα άνευ αγώνα γκολ και βαθμοί, αντιστοιχούν στα τρία ματς με τον Αστέρα Μυρτιάς και το Ρούβα αντίστοιχα, που αποχώρησαν από το πρωτάθλημα. Και είναι τρία τα ματς και όχι τέσσερα, όπως στις περισσότερες ομάδες, γιατί η ομάδα μας πρόλαβε και αγωνίστηκε εντός έδρας με τον Αστέρα Μυρτιάς πριν αυτός αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Για την ιστορία το ματς έληξε 5-2 υπέρ της ομάδας μας.